Dzień powszedni:
7:00 - Fara
18:30- Fara

Niedziele i święta:
7:00 - W.P.
8:30 - W.P.
9:30 - W.P.
9:30 - Kościół św.M. Kolbe w Tłokach
11:00 - W.P.
12:30 - W.P.
18:30 - W.P.

Nabożeństwo Fatimskie
każdego 13 dnia w miesiącach od maja do października po Mszy św. wieczornej.

Kaplica Najświętszego Sakramentu
Adoracja od poniedziałku do piątku
od 9.00 do 18.00

Biuro parafialne
Pon-Pt: 9.00 - 12.00
W poniedziałki, środy i piątki
przyjmowani są narzeczeni: 16.00 - 17.00
W pierwszy piątek miesiąca po południu biuro nieczynne.




Ostatnia aktualizacja strony
20.04.2024 09:28

Osób online: 1






stat4u


 


Cmentarze

 

Z dwóch dawnych katolickich cmentarzy Wolsztyna czynny jest jedynie cmentarz usytuowany przy ul. Lipowej. Wolsztyński cmentarz katolicki przy ul. 5-go Stycznia został całkowicie zlikwidowany a miejsce to przeznaczono na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej. Obecny cmentarz katolicki został założony w II poł. XIX wieku. Jak wynika z zachowanych dokumentów już na początku XX wieku był za mały. Dlatego też w latach 1934-1938 przystąpiono, po uzyskaniu od starosty zgody, do jego rozbudowy. Opracowany projekt zyskał akceptację władz administracyjnych i kościelnych. Oceniono rozplanowanie, architekturę, ogrodzenie a także dobór roślin do zakrzewienia kwater i drzew do wysadzania alei. Obecnie cmentarz z centralnie usytuowaną kaplicą, regularnie ukształtowanymi alejami i kwaterami, zachowanymi licznymi nagrobkami / przełom XIX / XX i pocz. XX wieku / należy do najładniejszych i najlepiej utrzymanych w tej części Wielkopolski.

Parafia Wolsztyn



Grób rodziny Kaczmarków, której członkowie uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim

Na szczególną uwagę zasługują dwa pomniki. Pierwszy o charakterze secesyjnym- pochodzący z lat 40- tych XX wieku. Został poświęcony mieszkańcom ziemi wolsztyńskiej pomordowanym przez hitlerowców w czasie II wojny światowej i pogrzebanych w okolicznych lasach. Na przełomie lat 1945 / 46 prochy ich przeniesiono na cmentarz parafialny. Pomnik przedstawia płaskorzeźbę kobiety w przepasce na oczach, która podtrzymuje ciało mężczyzny. W latach 90- tych złożono w tym miejscu urnę zawierającą Ziemię z grobów katyńskich. Na pomniku napis '' DLA CIEBIE POLSKO I DLA TWEJ CHWAłY'' .
Drugi pomnik związany jest z kwaterą Powstańców Wielkopolskich. Wyobraża pełną ekspresji leżącą postać młodego powstańca poległego we wrześniu 1920 roku.


Wydrukuj tekst...