Wydrukuj tą strone | Zamknij to okno


Parafia Wolsztyn

 

Kościół w Komorowie pod wezwaniem Św. Katarzyny


Wzniesiony w pobliżu obronnego XIII-to wiecznego dworu, po raz pierwszy został wzmiankowany w dokumentach w 1408 roku. Przez wieki był kościołem parafialnym dla mieszkańców Wolsztyna. Zbudowany częściowo z cegły a częściowo drewniany, z biegiem lat zaczął chylić się ku upadkowi. Został rozebrany, na żądanie patrona Antoniego Gajewskiego w 1811 roku. Fundusze uzyskane z tej rozbiórki przeznaczono na odbudowę, spalonej w pożarze z 1810 roku, wieży kościoła w Wolsztynie.


Kościół pod wezwaniem Św. Ducha


Wzmiankowany w XVI wieku jako szpitalny. Usytuowany na przedmieściu na terenie dawnej prebendy. Był to teren kościelny wyjęty spod zabudowy miejskiej. Na terenie tym znajdował się także szpital pod tym samym wezwaniem. Kościół rozebrano w XIX wieku. Obecnie na miejscu kościoła znajdują się zabudowania szpitala powiatowego.


Kościół w Niałku pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (pierwotnie Św. Mikołaja)Rycina prawdopodobnie przedstawiająca kościół w Niałku, zachowana w archiwum parafialnym.


Powstał w okresie średniowiecza, z fundacji prawdopodobnie jeszcze w XII wieku. Jest wspomniany w dokumentach z 1238 roku. Był ośrodkiem znacznej parafii jeszcze przed założeniem parafii obrzańskiej. Miał swoich proboszczów jeszcze w XVII wieku, nastepnie był zarządzany przez proboszczów w Wolsztynie.W 1799 zarządzono rozebranie swiątyni i sprzedaż roli kościelnej.